Ty to zvládneš!

Aneb: Zvládnete to Vy – rodiče? ( nejen pro rodiče prvňáčků)

Září se neúprosně blíží a téměř každý, kdo nás v těchto dnech potká , má na rtech stejnou  „společenskou“ otázku: Tak co, těšíš se do školy? Už máš připravenou aktovku? Už umíš písmenka? Už… už.

Jistě to znáte všichni, kteří máte budoucího školáčka doma.

Už aby ta škola byla – nebo raději ne? Zatímco náš prvňák v pohodě odpočívá, protože mu ani na mysl nepřijde, proč by něco neměl zvládnout takovou“ banalitu“, kterou zvládají úplně všichni. My  jsme čím dál tím více nejistější a nervóznější. Před usnutím se nám začíná honit hlavou: Vybrali jsme tu správnou školu? Jaká bude paní učitelka- nebo pan učitel? Bude dostatečně hodná, tvořivá, milá, vzdělaná, bude mít pochopení pro individuality toho našeho – a dokáže vůbec zvládnout někdy zvláštní a výstřední nápady a chování?!?

A ráno opět! Místo toho, abychom dospali  ztracenou večerní hodinu se budíme znovu o půlhodinku dříve a obavy začínají pracovat neúprosně: A co kolektiv? Jak s nimi naše dítě bude vycházet? Je takové slabé, neumí se bránit nebo se bude bránit pro změnu neadekvátně moc, děti jsou na sebe čím dál tím zlejší. A postupně přidáváme na nitku další korálky nejistoty.

A dost!

Všechno špatně!

Tak za prvé – do školy se půjde vzdělávat vaše dítě, ne paní učitelka, takže zkuste důvěřovat jejím odborným znalostem a zkušenostem.

Za druhé – zkuste důvěřovat především vašemu dítěti. Pokud je pro školu zralé a současně i správně a důsledně vedené ( více ve článku kdo za to může? ZDE), což je zcela pochopitelně rodičovská povinnost, neubližujte mu nedůvěrou v jeho vlastní síly a schopnosti dříve, než vám mohlo dokázat, jak si se vším poradí. Vštěpujte mu raději pocit zdravé sebedůvěry a vlastní hodnoty!

A nakonec - nehledejte problémy tam, kde nejsou. Je pochopitelné, že na nový kolektiv si musí všechny děti nejprve zvyknout a vybudovat si v něm své místo. Bude to nějaký čas trvat, ale pokud dovolíte vašemu dítěti tuto situaci zvládnout samostatně a v klidu, mnoho se toho naučí.

Takže: Odhoďte nejistotu, protože Vy i Váš prvňáček to zvládnete!

 

Mgr. Lenka Hubatková