Hlavní stránka » Talent a nadání » Jsou dnešní děti a studenti jiní?

Jsou dnešní děti a studenti jiní?

Také vás rozčiluje, když vaše ratolest sedí u počítače, učí se do školy a přitom poslouchá hudbu nebo se dokonce současně dívá na televizi? Pozor! Podle nejnovějších poznatků to neznamená, že se nevěnuje dostatečně studiu, ale že mu vyhovuje tzv. „Multitasking“

Zcela běžně se můžete skutečně setkat se situací, kdy se student nebo i žák základní školy učí  a připravuje do školy tím způsobem, že se učí látku nebo tvoří referát a souběžně má zapnutý na počítači MP3 přehrávač nebo se ve vedlejším zmenšeném okně dívá na televizi nebo film a ještě k tomu má zapnutý chat, skype nebo jiný program. A to vše sleduje a průběžně využívá během práce do školy. Pokud se ale domníváte, že se opravdu neučí a jen maskuje jinou činnost, tak se mýlíte.

V poslední době se objevily v odborných časopisech zprávy o výzkumu amerických vědců, kteří uvádí, že mozek současné mladé generace funguje trochu jinak než mozek jejich rodičů nebo učitelů. Často jde o generaci již vychovanou na počítačích a od počátku školní docházky využívající počítače jak k výuce, tak komunikaci i zábavě. A právě při zábavě – počítačových hrách se využívá tak zvaný  multitasking – sledování více cílů současně. Moderní a nejpopulárnější hry jsou přímo postavené na multitaskingu. Hráč musí současně sledovat, plnit a realizovat několik úkolů a cílů. Tento návyk potom děti a  mládež přenášejí do reálného života. Mají potřebu současně dělat několik úkolů dohromady. Tato forma je pro ně atraktivnější a přijatelnější než „klasika“ dělat jedno a pak druhé, jak to požaduje a dělá starší generace. Otázkou ovšem zůstává efektivita takovéhoto učení. To zatím studie neuvádí.

Takto realizované příprava do školy však nemusí  být zákonitě nekvalitní. Spíše bychom si měli na tento stav věcí pomalu zvykat. Otevřeně se mluví, že tato fakta ovlivní i školní metody práce. I zde potom budou žáci například v projektech nebo samostatné práci plnit více různorodých úkolů současně. První vlaštovky se ukazují už nyní, i když zatím nenápadně.

 

Mgr.Miloslav Hubatka