Hlavní stránka » Poradna » Děti a počítač

Děti a počítač

Syn tráví u počítače stále více času. Mám obavy, že to bude mít negativní vliv na jeho zdraví. Dokonce jsem četla, že je to škodlivé. Jenže práce s počítačem ho hodně baví a nejde o pouhé hraní her. Nechci mu počítač zakázat, ale také nechci, aby u něj trávil tolik času. Jak mám postupovat?

Rád bych hned v úvodu řekl jeden zásadní fakt. Počítač není ani dobrý ani špatný. Záleží tedy na tom, co se na něm dělá a jak moc často. Také neexistuje doporučená nebo optimální forma použití počítačů pro děti a ani ideální poměr, kolik hodin denně nebo týdně u něj maximálně dítě může být. Přesto jsou určitá doporučení a nebezpečí, které jeho používání přináší. Uvádím některá z nich.

Pozitivní:

 • Počítače jsou zdrojem nejen zábavy, ale i poučení (encyklopedie, informace na internetu ….)
 • Počítače mohou pomáhat při učení a vzdělávání (výukové programy, procvičování, cizí jazyky..)
 • Počítače rozšiřují obzory, umožňují komunikaci s přáteli ..
 • Počítače umožňují rozvoj některých dovedností, zejména určité typy počítačových programů – programování, tvůrčí psaní, grafika, složitá měření a výpočty …
 • Počítače umožňují vystavovat, srovnávat a prezentovat své výsledky práce, názory, vědomosti a dovednosti.

Negativní:

 • Přílišné sezení u počítače není zdravé a to z mnoha důvodů
 • Informace z internetu, chatu.. mohou být nepravdivé a nebezpečné
 • Výzkumy počítačových firem zabývajících se bezpečnostní politikou uvádí, že mnoho dětí a žáků uvádí na internetu osobní a důvěrné informace a data a také se běžně baví s neznámými a ne vždy důvěryhodnými osobami
 • Využití PC se omezuje jen na hry a konzumní oblast
 • Především z internetu se stahuje nevhodný a nebo nelegální obsah

Závěr a doporučení pro rodiče:

 1. Z výše uvedeného je patrné, že záleží především na tom, co se na PC děje. Co tam děti dělají. Rodič musí mít přehled a kontrolu nad obsahem a způsobem využití počítače.
 2. Rodič vybírá a schvaluje programy, které budou děti používat. Kvalitativní probírka je nutná nejen u her (jsou i dobré a poučné hry – Zoo Tycoon aj…). Platí to i na další oblasti – filmy, internet …
 3. Rodič určuje, kolik času a kdy u počítače bude jeho dítě trávit. Vím, je to nelehké, ale možným řešením je i vzájemná dohoda a předem domluvená pravidla. Kolik času  denně/týdně a kolik  času na výuku, práci a kolik na zábavu a třeba i na to hraní.  Potom ale hezky hajdy ven nebo sportovat.
 4. Jako u všeho platí „všeho s mírou“ a u počítačů je to stejné.
 5. Rodiče vysvětlí nebezpečí plynoucí z internetu  a jsou to nejen viry a spamy. Podle mě je největším nebezpečím právě skutečnost, že děti ve virtuálním světe komunikují s cizími osobami a sděluji často osobní věci a údaje (rodná čísla, adresy, zvyky…). Není výjimkou, že si i po internetu smluví schůzku nebo osobní kontakt a přitom ani netuší, kdo je na druhé straně.
 6. Rodiče zajistí i správnou ergonomii při používání počítače – dobré sezení, osvětlení, výšku stolu, kvalitu monitoru a samozřejmě zmíněnou kompenzaci v podobě pohybu a dalších činností.

Mgr.Miloslav Hubatka